Služby & konzultace

Řízení marketingových investic, byznysová analytika, Machine Learning a automatizace je náš denní chleba již mnoho let. Společně máme zkušenosti s více jak stovkou projektů.

V rámci našich služeb & konzultací nabízíme oblasti, u kterých věříme, že patříme ke špičkám v oboru. 

Vybrané reference naší práce

Martin Průša

Milan in his role at E-commerce Holding (now MallGroup) proved to be a very knowledgeable and capable online marketing expert and manager - he was responsible for planning and managing performance marketing for multiple e-commerce brands in our portfolio, incl. leading an internal team of marketing specialists and managing external vendors. He has extensive knowledge of many disciplines including SEO, PPC, UX, marketing automation or web analytics and is able to come up with innovative solutions to business challenges. I greatly enjoyed working with him and would recommend him anytime!

Digital Marketing Director,

MallGroup

David Arzt

I've been working with Milan together for couple of years now. Thanks to Milan we have been able to effectively implement a quick and fully working (important!;) solution how to put all our online traffic data together and connect them with our internal offline data sources. We are now able to use the whole customer journey funnell for the optimisation in much enhanced way and better granularity. Are looking for an omnichanel orchestration? he is the dirigent ;-)

CMO at GULF BROKERS

Martin Zítek

I have cooperated with Milan on several projects within MallGroup and we are successfully continuing at Heureka.cz. In Milan, I mainly value his pragmatic approach (he tells you what you need to hear, not what you want to hear), wide variety of skills and extremely detailed insight into virtually any e-commerce field, ranging from marketing in general, PPC, SEO, analytics, to data integration, business intelligence and difficult data science topics such as attribution modelling and causal incremental evaluation. If you are looking for someone giving always their best and you are willing to put up with extreme honesty at times, I can definitely vouch for Milan.

Head of Performance Marketing, Heureka Group

Adam Zamojski

Milan has always fascinated me with his incredibly wide range of specialization in every sphere of online business. His sense of detail while analyzing ecommerce mysteries and pragmatically effective approach in solving them is inspirational and admirable at the same time. Milan’s ability to juggle multiple issues (technical, marketing or business) always makes a dramatic improvement in the productivity within any project we cooperate on.
It is a great experience to work with Milan and he can absolutely get my full recommendation.

CRM & Performance Marketing Manager at Sportisimo

Přehled služeb

Konzultace na míru

E-commerce řešíme jako celek, kde souvisí vše se vším. Nerozdělujeme byznys na škatulky, ale díváme se na celý funnel. Pokud řešíte i velice specifický problém, se kterým si nevíte rady, napište. Pokud to bude v našich silách, rádi vám pomůžeme. 

Milan Merglevský & Marek Kobulský

Business Intelligence

Potřebujete pomoci s architekturou a vývojem komplexního datového BI ekosystému pro řízení vašeho byznysu? Pokud ano, napište. Díky úzké spolupráci s Keboola.com jsme schopni datově.

Marek Kobulský, Milan Merglevský

Zákaznická analytika (CLV)

Začít přemýšlet nad CLV (Customer Lifetime Value) je zásadní krok v maturitě každého byznysu. CLV je nejefektivnější cesta ke zjištění, jakou hodnotu pro vaši firmu mají vaši zákazníci nyní i v budoucnu.

Marek Kobulský & Milan Merglevský

Atribuční modelování v marketingu

Chcete změnit atribuční model pro vyhodnocení vašich online marketingových investic? Nejste si jisti, za jaký konec celý proces přechodu uchopit a jakou technologii pro výpočet DDA zvolit? Napište, rádi poradíme.

Milan Merglevský & Marek Kobulský

Omnichannel marketingová strategie

Milan a Marek za svou kariéru řídili a plánovali marketingové investice desítek online projektů (nejenom e-shopů, ale i projektů nabízejících služby online). Využijte jejich analytických, marketingových a manažerských zkušeností.

Milan Merglevský & Marek Kobulský

Webová analytika & Google Analytics

Potřebujete pomoci s technickým nastavením Google Analytics nebo Google Tag Manager, případně s nastavením automatizovaného reportingu v Google DataStudio a definicí správných KPIs a pohledů na data? Napište.

Miroslav Pecka, Milan Merglevský, Marek Kobulský

Google Tag Manager & implementace analytiky

Plánujete nový web a potřebujete pomoci s vytvořením zadání implementace webové analytiky? Nebo máte problémy se současným technologickým nastavením Google Tag Manager / Google Analytics? Pokud ano, napište.

Miroslav Pecka

 

Nezávazná poptávka

Vyhrneme si rukávy a práci pro vás odvedeme osobně.

Z tohoto důvodu máme velice omezenou kapacitu, nicméně na zajímavé lidi a projekty se snažíme najít si vždy čas.

©2019 Ecommerce-academy.cz, created with love by Milan, Marek & Ivča